İnsülin Direnci

İnsülin Direnci

Son zamanlarda, diyet yapmama rağmen çok zor kilo veriyorum, çok çabuk kilo alıyorum, açlık halinde öfkeli, sinirli oluyorum, kan şekerim düşüyor, aşırı terliyorum. Acaba bende insülin direnci var mı? Soruları ile çok sık karşılaşıyoruz.

İnsülin direnci nedir? Nelere yol açar? Ne yapalım?

Türkiye genelinde 30 yaş ve üzerindeki 9,2 milyon kişide insülin direnci mevcuttur.

Kandaki şekerin; beyin, karaciğer yağ ve kas dokusunda kullanılması için pankreastan salınan insülin hormonuna ihtiyaç vardır. İnsülin u işlevi hücre duvarlarında ulunan reseptörler yardımı ile gerçekleştirir. Fazla şeker ve beyaz unlu gıdalar alındığında pankreastan aşırı insülin salgılanır. Kan şekerinin hızla düşmesine sebep olur. Açlık hissi uyanır. Bu durum sık tekrarlarsa hücre duvarındaki reseptörler duyarsızlaşır. İnsülin direnci gelişir.

İnsülin direnci gelişmesinde, genetik yatkınlık, modern kent hayatının getirdiği hareketsiz yaşam, karın tipi şişmanlık, beslenme yanlışları, ilerleyen yaş rol oynar.

Erişkin tipi diyabetin tanısı konmadan yıllar önce insülin direnci mevcuttur. Fazla insülin salgılamaktan yorulan pankreas bir süre sonra insülin salgılamamaya başlar ve diyabet ortaya çıkar.

Şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, hipertansiyon, kalp damar hastalıklarını içeren ölümcül endokrin hastalık ‘metabolik sendrom’ , insülin direnci ile başlar. Alkolik olamayan karaciğer yağlanması ve bazı kanser türlerinin (erkeklerde, pankreas, mide, bağırsak, karaciğer, kadınlarda; meme, yumurtalık, karaciğer kanseri) nedeni olabilir.

Kadınlardaki ileri düzeydeki insülin direnci, androjen hormonu yüksekliği, aşırı kıllanma, adet bozuklukları ve polikistik over hastalığı ile birliktedir.

Tanısı; açlık, tokluk insülin, kan şekeri ve şeker yükleme testi ile konabilir.

Genelde kanda insülin yüksekliği ile beraberdir. Kan şekeri yüksekliği insülin direncinin ileri evresinde ortaya çıkar.

Az ve sık beslenme alışkınlığı, beyaz un, şeker, nişasta, cips, pastane ürünlerinde uzaklaşmak, tam tahıl, sebze, meyve, bakliyat ile beslenmek, düzenli egzersiz (yürüyüş en önemli direnç kırıcı egzersizdir.) ve ilaç olarak metformin verilmesi insülin direnci kırar. İnsülin direnci kırıldıkça kilo vermek kolaylaşır.

Sonuç olarak; açlık krizleri, terleme, aşırı tatlı isteği, yorgunluk, yemeklerden sonra uyuklamak, çabuk sinirlenme, konsantrasyon bozukluğu şikayetleriniz varsa mutlaka bir endokrinoloji ya da iç hastalıkları uzmanınıza başvurunuz.

YUKARI