İlkokul Çağı Çocukların Beslenmesi

İlkokul Çağı Çocukların Beslenmesi

6–12 yaş grubu ilkokul çağı olarak adlandırılır. Bu dönemdeki çocuklar hem boy hem kilo hem de zihinsel olarak hızla büyürler. Bu yaş grubunun sağlıklı ve dengeli beslenmesi şarttır. Yeterli ve dengeli beslenmek deyince temel besin gruplarından yaşa uygun miktarda tüketmek akla gelir. Bu besin grupları şunlardır.

 1. Süt grubu: Günde 2–3 su bardağı süt veya yoğurt. 1 Kibrit kutusu kadar peynir. 
 2. Et grubu: Günde 2–3 köfte kadar et, balık, tavuk. Haftada 3–4 kez haşlanmış 1 yumurta, günde 1 porsiyon kuru bakliyat yemeği. 
 3. Sebze ve meyve grubu: Günde en ideali 5 porsiyondur. En az 3 porsiyon sebze ve meyve. 
 4. Ekmek tahıl gurubu: Günde 4–6 orta dilim ekmek, 1 porsiyon (6 yemek kaşığı) pilav ya da makarna, 1 kâse çorba

İlkokul çağında edinilen beslenme alışkanlıkları yaşam boyu kalıcı olabilmektedir. Bu devrede edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları çocuğunuzun tüm yaşamlarını ve sağlıklarını olumsuz etkilemektedir. 

 • Obesite: Kilo fazlalığı
 • Zayıflık
 • Boy kısalığı
 • Kemik gelişim zayıflığı
 • Diş çürükleri
 • İyot eksikliğine bağlı guatr
 • Tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalıkları
 • Çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Çeşitli enfeksiyon hastalıkları
 • Demir eksikliği anemisi
 • Hiper aktivite ve dikkat eksikliği
 • Kanser çeşitleri

Beslenme hatalarında en sık görülen öğün atlamaktır. En çokta kahvaltı öğünü atlanılmaktadır. Çocuklar vakit darlığından dolayı kahvaltı yapmazlar. Erken yatıp erken kalkarak kahvaltı öğünü için vakit ayırabilirler. Gece boyunca vücudun enerjisi azalır. Güne zinde başlayabilmek için düzenli bir kahvaltı şarttır. Düzenli olarak kahvaltı eden çocuklarda dersi anlama ve genel başarı oranları yüksektir. Kahvaltıda mutlaka taze sıkılmış meyve suyu ya da süt, peynir, yumurta, zeytin, salatalık, domates, ceviz, fındık, pekmez - reçel ya da bal olmalıdır. Haftada bir gün kahvaltılık gevrekler süt ya da yoğurt ile yenilebilir. 

Okulların pek çoğu tamgün eğitim yapmaktadır. Öğlen yemekleri okulda yenmektedir. Genellikle okulların yemekhanesi mevcuttur. Tabldot usulü yemekler verilmektedir. Çoçuklar arkadaşlarında etkilenerek daha önceden yedikleri yemekleri yemeyebilirler. Tabldot yerine çocukların yemeğini bir diyetisyen ya da rehber öğretmen yönetiminde seçmesi daha doğru olur. Eğer okulda yemekhane yoksa öğlen yemeklerini kantinden yemek yerine evden getirebilirler. Aileler mutlaka tüm besin gruplarını içeren beslenme çantası hazırlamalıdır. Beslenme çantasına ara öğünlerde konulmalıdır. Bunlar meyve, süt, yoğurt, kuru yemiş, kek, poğaça olabilir. Aileler okulda çıkan yemek listesini incelemelilerdir. Böylece çocuklarının eksiklerini evde tamamlayabiliriler. 

Okul kantininde satılan yiyecekler çocukların sağlığına uygun olmayabilir. Okul kantinleri, okul yönetimi, diyetisyenler ve aileler tarafından mutlaka denetlenmelidir. 

Çalışan anne baba çocukları evde yalnız başına uzun zaman geçirmektedir. Denetimsiz kalan çocuklar, televizyon ve bilgisayar başında hazır gıdalarla beslenmektedir. Bu durum çocuklarda obesite ve beslenme yetersizliğine yol açmaktadır. Aile çocuğuna akşam yemeğine kadar tüketilebileceği sağlıklı yiyecekleri önceden hazırlamalıdır. Akşam yemelerinde abartıya kaçırılmadan dengeli besinler yenmelidir. 

Çocuklar için örnek yemek listesi: 

Kahvaltı: 

1 kibrit kutusu beyaz peynir

1 haşlanmış yumurta

Taze sıkılmış portakal suyu

1 su bardağı süt

1 - 2 dilim ekmek

1 adet ceviz ya da 4–5 adet fındık

1 yemek kaşığı pekmez, reçel ya da bal

Öğlen: 

1 tabak kıymalı sebze yemeği (kabak, ıspanak, pazı, taze fasulye, karnabahar vb.) 

1 porsiyon makarna ya da pilav

1 su bardağı yoğurt

1–2 dilim ekmek

Akşam: 

2–3 adet köfte veya aynı ölçüde balık ya da tavuk

1 porsiyon pirinç pilav

1 porsiyon salata

1–2 dilim ekmek

Ara öğünler

Meyve, yoğurt, süt, börek. Kek, poğaça, taze sıkılmış meyve suyu, kuru kayısı kuru incir, ceviz, fındık ve fıstık. 

YUKARI