İdeal Vücut Ağırlığı ve Özlenen Yaşam Kalitesi

İdeal Vücut Ağırlığı ve Özlenen Yaşam Kalitesi

Beslenme ve Diyet

Sağlıklı olmak yaşamın bizlere sunduğu en büyük hediyedir. Yaşamınız boyunca ideal vücut ağırlığınızı korumanız, birçok hastalıktan sizi uzak tutabilir. Ancak sağlıklı vücut ağırlığı sanıldığı gibi en düşük vücut ağırlığı değil, sizin için en uygun olanıdır. Sınırların altında veya üstünde olmak kronik hastalık risklerini (diyabet, kalp hastaları, kanser, eklem hastalıkları vb.) artırır ve sağlığınızı bozar.

ŞİŞMANLIK (OBEZİTE)

Vücut ağırlığının gerekenden fazla olmasının nedenleri genetik ve çevresel faktörlerdir. Fakat son günlerde toplumda fazla kilolu veya şişman bireylerin çoğalışı, genetik faktörlerden çok yaşam tarzı (teknolojinin gelişmesi ile fiziksel aktivitenin azalması vb.) ve beslenme alışkanlıklarının (yoğun çalışma temposu sonucu daha kolay hazırlanan besinlerin tüketilmesi vb.) değişmesi ile daha fazla ilintilidir.

Bunların yanı sıra alınan kilolardan kurtulmak amacıyla yapılan bilinçsiz diyetler sonucunda sürekli kilo alıp verme döngüsü içinde olmanız işinizi daha da zorlaştırabilir. Aynı zamanda doktor kontrolünde olmaksızın bilinçsizce kullanılan zayıflama hapları sağlığınızı elinizden alabilir. İdeal vücut ağırlığınıza ulaşmak için mutlaka uzmanlardan (diyetisyeniniz ve doktorunuz) yardım almanız gerekir.

Diyabette Beslenme Tedavisi

Diyabette beslenme alışkanlıkları düzenlenmesinin amacı, hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz en ideal beslenme programını oluşturarak kan şekerinizi normale yakın seviyede tutmak, hipoglisemi ve hiperglisemiyi önlemek, ideal vücut ağırlığınızı sağlamak ve korumak, hastalığınızla ilgili olarak uzun dönemde gelişebilecek büyük ve küçük damar komplikasyonlarını önlemek, çocukluk ve ergenlik döneminde normal büyüme ve gelişmenizi sağlamak, gebelik ve emzirme döneminde yeterli ve dengeli beslenmenizi sağlamak, kısaca yaşam kalitenizi yükseltmek ve yaşam sürenizi uzatmaktır (Türk Diyabet Vakfı).

Kalp ve Damar Hastalıklarında Beslenme Tedavi

Yüksek kan kolesterol ve yağ seviyesi zamanla ana atardamarların daralmasına, bunun sonucunda da kanın taşınmasına engel olur. Arter duvarının daralması sonucunda bir pıhtı parçasının kalbe gitmesiyle kalp krizi, beyin damarlarına gitmesiyle ise felç oluşur. Yüksek kan kolesterol ve yağ seviyesinin düşürülmesiyle hastalık riskiniz azalmaktadır. Bunun için mutlaka beslenme değişikliğine ve tedavisine ihtiyacınız vardır.

Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Tedavisi

Sindirim sistemi hastalıkları ağız, mide, barsak hastalıkları olarak çok çeşitlilik gösterir. Her hastalığa uygun farklı beslenme programı vardır.

 • Ağız yaraları
 • Reflü, gastrit, ülser, dumping sendromu
 • Diyare (ishal)
 • Konstipasyon (kabızlık)
 • Ülseratif kolit, chron hastalığı
 • İrritabi barsak sendromu
 • Malabsorbsiyon (emilim) bozuklukları
 • Çölyak hastalığı
 • Laktoz intoleransı

Böbrek Hastalıklarına Beslenme Tedavisi

 • Kronik böbrek yetmezliği
 • Akut böbrek yetmezliği
 • Nefrotik sendrom

Karaciğer Hastalıklarına Beslenme Tedavisi

 • Karaciğer yağlanması
 • Siroz

Kemik ve Eklem Hastalıklarına Beslenme Tedavisi

 • Osteoporoz
 • Gut hastalığı

Çocuk ve Adölesan Beslenmesi

Sağlıklı ve dengeli beslenme özellikle çocuklar için çok gereklidir; çünkü çocukluk döneminde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürdürülmektedir. Kötü beslenme (malnütrüsyon) veya düşük kilolu olmak, büyüme ve gelişme geriliği, enerji eksikliği, çalışma ve okul başarısında azalma, tekrarlayan ve uzun süren enfeksiyon hastalıkları ile dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık, kalp-damar, şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle gelecek nesillerin daha güçlü ve sağlıklı olmalarına temel hazırlamak için çocukların beslenmesine önem verilmelidir.

KADINLARA ÖZEL BESLENME

Gebelik ve Emziklikte Beslenme

Gebelikte iyi beslenen ve bilinen risklerden sakınan kadınlarda, gebelikleri süresince ve doğumda çok az komplikasyon görülmekte ve sağlıklı bebekler dünyaya gelmektedir. Bu nedenle, doğmamış çocuğunuzun ve sizin gelecekteki sağlığınızın güvencesinin temel taşlarından biri, besleyici bir diyettir.

Emziren bir annenin beslenmesindeki amaç, kendi fizyolojik gereksinmelerini karşılayarak vücudundaki besin yedeğini dengede tutmak ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin öğelerinin edinmektir.

Menopozda Beslenme

Menopoz döneminde bazı kadınlar daha önce hiç kilo sorunu olmasa bile ağırlık kazanırlar. Hormon düzeylerindeki değişme ile metabolik hız veya vücudun kullandığı enerji hızı genellikle azalır. Menopozdan sonra ortaya çıkan şişmanlık birçok sağlık sorunu için risk faktörüdür. Ayrıca oluşabilecek osteoporoz riskine karşı beslenme ile önlem alınmalıdır.

SPORCU BESLENMESİ

Neyi ne zaman yiyeceğinizi bilmek sportif başarı için formülün önemli bir parçasıdır. İyi beslenme, sporcunun üst düzey performans hedefine ulaşmasında farklılık yaratan tartışmasız bir gerçektir.

Hastanemizin Beslenme ve Diyet Polikliniğine Danışan Hastalarımızın:

 • Beslenme alışkanlıkları,
 • Hastalık özgeçmişi (kalp hastalığı, diyabet, vb.)
 • Yaşam tarzı
 • Biyokimyasal bulguları ile ilgili bilgileri alındıktan sonra vücut analiz cihazı ile yağ, kas, ve su kütlesi ölçümleri yapılır. 

Bütün bu veriler doğrultusunda diyetisyeniniz tarafından kişiye özel beslenme programı hazırlanır. Hastalarımız haftalık ölçümlerle takip edilir ve bu takiplerde beslenme programları tekrar hasta ile birlikte gözden geçirilir.

YUKARI